Dlaczego warto wyrobić pieczątką firmową

Polskie prawo gospodarcze nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku wyrobienia pieczątki firmowej. Jednak jak pokazują statystyki większość właścicieli firm decyduje się na jej posiadanie. I trudno się temu dziwić, gdyż wyrobienie pieczątki kosztuje stosunkowo niewiele, a zalety z jej posiadania i używania są niezwykle wymierne. Wśród najważniejszych zalet posiadania pieczątki firmowej można wymienić cztery podstawowe.

Duża oszczędność czasu

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wypełnianiem, tworzeniem i podpisywaniem niezliczonej ilości dokumentów. Faktury, przelewy, umowy czy korespondencja firmowa – to wszystko wymaga umieszczenia szczegółowych danych firmy. Każdorazowe wypełnianie dokumentów niezbędnymi informacjami może zająć nawet kilkanaście minut. Tymczasem przystawienie pieczątki to zaledwie kilka sekund.

Źródło danych kontaktowych

Biorąc pod uwagę fakt, iż pieczątki firmowe w większości przypadków zawierają szczegółowe dane teleadresowe, to tym samym stają się one praktycznym źródłem danych kontaktowych. Stemplując określone dokumenty przedsiębiorca zostawia informacje o własnej firmie i tym samym ułatwia potencjalnemu klientowi nawiązanie kontaktu.

Ułatwienie pracy

Posiadanie pieczątki firmowej znacznie ułatwia wykonywanie codziennej pracy związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stemplowanie dokumentów – zamiast ich ręcznego wypełniania – jest przede wszystkim wygodne i praktyczne, ale także znacznie mniej męczące. Poza tym warto pamiętać o tym, iż niektóre instytucje – na przykład banki lub firmy ubezpieczeniowe – mogą poprosić o pieczątkę firmową, gdyż zasady te są regulowane ich wewnętrznymi regulaminami.

Wiarygodność i prestiż

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która posiada firmową pieczątkę jest zazwyczaj uznawana za bardziej wiarygodną, rzetelną i godną zaufania. Dzieje się tak dlatego, iż większość kontrahentów wychodzi z założenia, iż dane umieszczone na pieczątce są prawdziwe.