Jaki kształt i rodzaj pieczątki firmowej wybrać?

Wybór pieczątki firmowej może przyprawić o ból głowy. Projekt i wykonanie pieczątki można zlecić profesjonalistom, ale kształt pieczątki, czy kolor tuszu zależy już od potencjalnego właściciela pieczątki.

Na rynku drukarskim ilość oferowanych rodzajów pieczątek sięga kilkudziesięciu jednostek powyżej zera. Ich mnogość, a także różnoraki charakter sprawiają, że podjęcie ostatecznej decyzji jest dosyć trudne.

Kształt pieczątki

Najłatwiejszego z wyborów dokonać można podczas zakupu tzw. datownika. Datownik to pieczątka, dzięki której datowanie dokumentów stanie się łatwiejsze. Zazwyczaj jest to mini wersja pieczątki automatycznej standardowej samotuszującej. Wygląd samego układu daty jest sprawą indywidualną i można postawić zarówno na typ cyfrowy, jak i tradycyjne przedstawienie aktualnego dnia. Datowniki w przeważającej części są pieczątkami kształtu prostokątnego, ale zdarzą się również egzemplarze w bardziej wymyślnych kształtach.

Do najczęściej wybieranych pieczęci należą te w kształcie prostokątnym. Mniejszą popularnością cieszą się okręgi i kwadraty. Nietypowe kształty takie jak np. trójkąty czy elipsy są rzadkością na polskim rynku drukarskim.

Zanim wybierzesz odpowiedni kształt pieczątki,, warto zapoznać się z aktualnie oferowanymi rodzajami pieczątek.

Plastikowe i drewniane kołki wymagające dodatkowo pudełeczka z tuszem, powoli odchodzą do lamusa. Ich wykorzystanie jest kłopotliwe, nie tylko ze względu na konieczność każdorazowego odbicia kołka o poduszeczkę, ale również możliwość ubrudzenia dokumentów i osób trzecich. W dzisiejszych czasach są one spotykane w urzędach pocztowych i mniejszych przedsiębiorstwach.

Automatyczne pieczątki samotuszujące od momentu ich wynalezienia święcą triumfy na rynku drukarskim. Wykonanie tego typu pieczątki nie jest pracochłonne, a otrzymany efekt zachwyca każdego. Jedną z wad pieczątki jest zazwyczaj skomplikowany system napełniania jej tuszem, ale co rusz powstające nowe typy pieczątek powoli rozwiązują ten problem.

Dla pragnących utrzymania wiarygodności przedsiębiorstw dobrym wyborem będzie profesjonalna, prostokątna pieczątka samotuszująca. Jej wygląd umożliwia wykorzystanie w każdej sytuacji, dlatego na początku drogi do sukcesu warto postawić na klasykę.