Najlepszy tusz do pieczątek

Wiele osób używa pieczątek w przeróżnych celach. Często poruszaną kwestią jest fakt, czy można używać w swojej pieczątce inny kolor niż tradycyjny czarny i co należy zrobić, jeśli pieczątka nagminnie rozmazuje się albo źle odbija na niektórych powierzchniach.

Pieczątka odgrywa bardzo ważną rolę. Zarówno kolor jak i rodzaj tuszu ma istotne znaczenie. Używanie nietrafionego tuszu może stać się przyczyną licznych pomyłek z branżą lub instytucją, do której nie należy dana firma. Innego rodzaju tuszu używa się do papieru, a innego do przezroczystej folii, czy metalu.

Kolor pieczątki

Nie ma konkretnych i jasno określonych regulacji odnośnie używania danego koloru tuszu do pieczątki. Tradycyjny jest oczywiście czarny, choć czasem dobrze jest z niego zrezygnować na rzecz innych (równie przydatnych) kolorów. Bardzo dużą popularnością cieszy się także fiolet, którego używa obecnie większość przedsiębiorstw i spółek.

Rodzaje tuszy

Warto podkreślić także istniejące różnice w składzie poszczególnych tuszy. W tradycyjnych pieczątkach używa się tuszu wodnego. Jeżeli powierzchnię charakteryzuje stosunkowo niska chłonność, dobrym wyborem jest zdecydowanie się na tusz szybkoschnący.

Tusz wodny

Jest on produkowany na bazie wody, co nadaje mu rzadką konsystencję. Można go śmiało użyć do stemplowania płytkami, które wykonane są z gumy, a nawet polimerów. Jest to tusz, który szybko schnie, jednak warunkiem jest to, że musi być stosowany wyłącznie na chłonnych nawierzchniach (takich jak papier).

Tusz olejowy

Ten rodzaj produkuje się na bazie oleju, dzięki czemu posiada gęstszą konsystencję niż tusz wodny. Perfekcyjnie się nadaje do powierzchni porowatych takich jak karton.

Tusz pigmentowy

Cechuje go to, że jest niezwykle gęsty. Dlatego też potrzebuje dużo czasu, by całkowicie wyschnąć. Warto poczekać, ponieważ efekty są niezwykle zadowalające. Tusz świetnie kryje i po wyschnięciu nie ulega rozmazywaniu.

Tusz hybrydowy

Jest on połączeniem właściwości tuszu wodnego oraz pigmentowego. Charakteryzuje się jednak rzadszą kon