O czym należy pamiętać wyrabiając pieczątkę firmową?

Wprawdzie brak pieczątki firmowej nie skutkuje żadnymi sankcjami w stosunku do przedsiębiorcy (gdyż polskie prawo nie nakłada obowiązku jej posiadania), to jednak niemal każda firma funkcjonująca w Polsce decyduje się na jej wyrobienie. I nic w tym dziwnego, gdyż pieczątka firmowa to niemal nieodzowny element prowadzenia działalności gospodarczej – nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo czasu (potrzebnego do ewentualnego wypełniania dokumentów), ale także jest niezwykle praktyczna i wygodna. Dlatego też jednym z pierwszych kroków w prowadzeniu własnej firmy jest wyrobienie firmowej pieczątki.

Ponieważ nie istnieją przepisy nakazujące posiadanie pieczątki firmowej, to nie ma także konkretnych kryteriów dotyczących elementów, jakie powinny się na niej znaleźć. Jednak zdecydowana większość pieczątek wygląda bardzo podobnie i posiada niemal te same informacje, takie jak:

nazwa firmy oraz jej forma prawna (na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółka aukcyjna),
informacje teleadresowe (adres siedziby firmy oraz dane do kontaktu w postaci numeru telefonu, maila lub strony internetowej),
NIP i REGON.

W niektórych przypadkach przedsiębiorcy decydują się na wyrobienie pieczątek imiennych, na których znajduje się imię i nazwisko pracownika oraz zajmowane przez niego stanowisko. Warte podkreślenia jest także to, iż coraz więcej osób decyduje się na wyrobienie pieczątek z oryginalnymi dodatkami – takich jak logo lub faksymile (czyli kopia odręcznego podpisu).

Decydując się na wyrobienie pieczątki firmowej należy podjąć kilka decyzji dotyczących jej wyglądu i rodzaju. Przy tym wyborze należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • rodzaj (pieczątka tradycyjna, imienna, datownik, numerator),
  • kształt (do wyboru jest pieczątka prostokątna, podłużna, owalna lub okrągła),
  • kolor obudowy i tuszu (wybór ten jest uzależniony jedynie od indywidualnych upodobań, jednakże należy pamiętać o tym, iż znacznie bardziej praktyczne są tusze w ciemnych barwach, które są lepiej widoczne na białych arkuszach papieru).

Ilość dostępnych na rynku pieczątek jest bardzo duża, więc żaden przedsiębiorca nie będzie miał problemów z ich wyborem. Jednak decydując się na konkretny model należy pamiętać o tym, iż ten wybór będzie miał wpływ na funkcjonalność pieczątki, komfort jej użycia, żywotność oraz jakość odbicia.