Jak wyrobić profesjonalną pieczątkę do pracy?

Mając własną firmę lub też będąc zatrudnionym w dużym przedsiębiorstwie, często trzeba podpisywać liczne dokumenty – m.in. faktury czy umowy z klientami. Sam podpis może nie być wystarczający. Na pewno bardziej profesjonalnie będzie wyglądał podpis w połączeniu z pieczątką.

Indywidualny wzór pieczątki można łatwo zamówić. Zwykle wystarczy podać dane, jakie mają się na niej znaleźć. Zostaniemy również zapytani o preferowaną czcionkę o i to, czy ma być ona prosta, czy też wolimy mieć napis wykonany kursywą. Przy jej wyrabianiu można od razu wybrać kolor tuszu. Przed odebraniem gotowej pieczęci warto oczywiście sprawdzić, czy jest ona zgodna z zamówieniem – czy w nazwisku nie ma literówek, czy coś ważnego (np. tytuł naukowy) nie zostało pominięte.
W przypadku, gdy jest się pracownikiem sporej firmy, dobrze będzie, gdy na pieczątce znajdzie się również jej logo. W takich sytuacjach zakład pracy może złożyć zbiorowe zamówienie na pieczątki dla większej grupy. Jest to opcja korzystniejsza cenowo, niż ich wyrabianie na własną rękę. Wówczas przedsiębiorstwo ma pewność, że wzór będzie ujednolicony – wszyscy otrzymają bardzo podobne pieczątki, różniące się jedynie danymi osobowymi i działem, w jakim dana osoba pracuje.

Jeśli chodzi o instytucje, takie jak uczelnie, szkoły czy urzędy, często stosowane w nich są okrągłe pieczęcie z godłem państwowym, zazwyczaj przybijane czerwonym tuszem. Często jednak takie oficjalne stemple zamawiane są w państwowej mennicy.
Przy podpisywaniu sporej ilości dokumentów warto mieć też pod ręką pieczątkę, będącą datownikiem. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, gdyż nie będzie konieczne każdorazowe wpisywanie bieżącej daty. Unikniemy też ewentualnych pomyłek. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zmiana daty na pieczątce każdego dnia.

Profesjonalna pieczątka jest ważnym elementem codziennej pracy – czy to dla osoby, mającej jednoosobową firmę, czy dla urzędnika, jak i również dla osób, zatrudnionych w korporacjach. Warto zatem dobrze zaplanować jej wzór.