Kilka zastosowań pieczątki firmowej

Firmowa pieczątka stanowi nieodłączny element wyposażenia prawie każdej działalności gospodarczej. Pomimo, że nie istnieje żaden przepis, czy prawo zmuszające do jej wykonania, to i tak większość właścicieli firm i przedsiębiorstw decyduje się na jej wykonanie.

Pomimo, że istnieje wiele rodzajów pieczątek- ich użytkownicy zazwyczaj decydują się na prostą formę zawierającą jedynie dane teleadresowe firmy. Czasami pieczątka zawiera również REGON, a także informacje o zawartych umowach refundacyjnych (w przypadku podmiotów leczniczych).

Jakie są zalety korzystania z pieczątki? Na ten temat kilka słów poniżej.

1. Korzystanie z pieczątki to oszczędność czasu. Podpisywanie całych gór dokumentów i umieszczanie na nich wielu informacji na temat firmy, może przyprawić o ból głowy. Posiadając pieczątkę, przedsiębiorca może jedynie dane pisma opieczętować i potwierdzić skróconym podpisem tj. parafką.

2. Zwiększenie wiarygodności firmy, poprzez korzystanie z pieczątki? Pomimo tego, że pieczęć może wyrobić każdy, jest ona często uznawana za wyznacznik wiarygodności działalności gospodarczej. Zawarte w niej dane są nie tylko zwykłymi informacjami teleadresowymi, ale również potwierdzeniem naszej wiarygodności.

3. Pieczęć można uznać również za darmową reklamę naszego przedsiębiorstwa. Zawarta w niej nazwa firmy, a także numer telefonu, czy adres skrzynki pocztowej, mogą okazać się przydatne w przypadku chęci kontaktu potencjalnego klienta. Warto, więc umieścić na pieczątce najważniejsze dane adresowe firmy. Stemplując różnego typu pisma, nie mamy możliwości zweryfikowania, przez kogo będą one przeglądane, dlatego dobrze przygotowana pieczątka może okazać się naszym sojusznikiem w pozyskiwaniu intratnych zleceń.

Pomimo, że pieczątka nie stanowi obowiązkowego elementu wyposażenia, warto ją posiadać. Niektóre instytucje takie jak banki, czy towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają opieczętowania firmową pieczątką rożnego typu akt. Prawo polskie umożliwia umieszczenie dopisku o braku pieczątki na tego typu dokumentach, ale nie wszystkie firmy (szczególnie zagraniczne) zgadzają się z tym paragrafem. Posiadanie pieczątki, nie tylko uwiarygodni nasze zamiary, ale również pomoże w przejściu poprzez biurokratyczną machinę wielu urzędów publicznych.