Pieczątki beztuszowe – szybciej i łatwiej

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na niewysychające pieczątki, na rynku pojawiły się tak zwane pieczątki beztuszowe (określane również jako flashowe czy błyskowe). W dużych firmach czy przedsiębiorstwach zjawisko wysychających czy kończących się tuszów jest nagminne. Co zatem zrobić, aby pozbyć się problemu? Zainwestować w solidne stemple.

W rzeczywistości to, co kryje się pod nazwą pieczątki beztuszowej, tak naprawdę zawiera tusz. Jest to jednak specjalny jego rodzaj, który z komory bezpośrednio przenika na powierzchnię przez mikropory w gumie matrycy (unika się wówczas systemu odbijania tuszu od poduszek tuszowych, jak w tradycyjnych pieczątkach). Dzięki takiemu rozwiązaniu, pieczątki beztuszowe cechuje wysoka trwałość, solidność i wygoda, bowiem tusz w takiej pieczątce nie wymaga wymiany nawet przez kilka lat. Sama zaś wymiana, gdy zajdzie taka potrzeba, jest bardzo prosta i wymaga jedynie uzupełnienia tuszu olejowego.

Czas wykonania pieczątki beztuszowej jest bardzo szybki. Do ich wyrobu używa się specjalnych ekologicznych materiałów, w zależności od przeznaczenia takiej pieczątki. Ze względu na doskonały system podawania tuszu oraz wysoką rozdzielczość matrycy, które charakteryzują się precyzyjnym odbiciem, pieczątki beztuszowe mogą zawierać skomplikowane loga, a nawet zdjęcia. Stosuje się wtedy do ich wyrobu specjalną, światłoczułą, mikroporową gumę.Ciekawą alternatywą wśród pieczątek beztuszowych, jest możliwość dwukolorowego odbicia w przeróżnych konfiguracjach i układach, jakie oferują niektóre z firm.

Wśród rozlicznych zalet pieczątek beztuszowych, pojawiają się i drobne wady. Jedną z nich jest na pewno koszt wykonania takiego gadżetu, gdyż zdecydowanie przewyższa on cenę tradycyjnych pieczątek, nawet o 70%. Jest to kwestia, która powstrzymuje wielkie przedsiębiorstwa przed wyborem pieczątek beztuszowych, szczególnie, w przypadku większych zleceń i nakładów. Ograniczona jest również wielkość pieczątek błyskowych, w porównaniu z tradycyjnymi, które są dostępne w przeróżnych kształtach i gabarytach. Użytkownicy pieczątek beztuszowych przestrzegają również przed niebezpieczeństwem ich odbijania się i widoczności na drugiej stronie dokumentu.

Mimo, iż pieczątki flash powstały głównie po to, aby ułatwić pracę przedsiębiorcom i dzięki temu zdominować rynek, to ich użytkowanie może pozostawać indywidualną decyzją i upodobaniem przedsiębiorcy.